avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie

buna,la toata lumea...am primit un plic acasa in data de 23 02 2012,prin care sunt instiintat ca in data de 17 08 2011 am circulat pe un drum european fara a avea rovineta valabila.Intrebarea mea este: MAI ESTE VALABIL PV DUPA 6 LUNI? ce pot sa fac acum? Va multumesc,pt intelegere !
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 18:20, 26 Februarie 2012
PV-ul este prescris daca a ajuns la dvs. dupa 6 luni. Asta pe langa faptul ca cel mai probabil are semnatura electronica, un motiv de nulitate absoluta
cf OUG 2/2001, au termen 6 luni sa va intocmeasca pv-ul si inca o luna sa vi-l comunice. Puteti contesta acel pv in termen de 15 zile de la data comunicarii

Art. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Art. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
pai daca v-a fost intocmit procesul verbal de contraventie pe 17.08.2011 nu e valabil dar daca ati fost surprins circuland fara rovinieta la 17.08.2011 iar procesul verbal a fost intocmit la 30.01.2012 si vi s-a adus la cunostinta pe 23.02.2012 atunci e perfect legal.
Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2012
doberv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta razvan19762708 razvan19762708 Astazi am primit in posta instiintare semnata de un agent constatator cnadnr,semant in original cu pixul un plic in care am gasit un proces verbal ... (vezi toată discuția)
Roviniete ioanasrl ioanasrl Am primit o amenda pt. lipsa rovinieta dupa 6 luni de zile de la data contraventiei. Pot face contestatie? Contraventia s/a savarsit cf. pv din 31.01.2012, in ... (vezi toată discuția)
amenda contraventionala pentru rovignieta, termene de prescriptie mihaivasilica mihaivasilica In data 28.09.2011 am fost inregistrat, circuland fara a detine rovignieta valabila. In data de 04.04.2012, am primit acasa (in cutia postala), PV de ... (vezi toată discuția)