Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda lipsa rovinieta, termene de prescriptie

buna,la toata lumea...am primit un plic acasa in data de 23 02 2012,prin care sunt instiintat ca in data de 17 08 2011 am circulat pe un drum european fara a avea rovineta valabila.Intrebarea mea este: MAI ESTE VALABIL PV DUPA 6 LUNI? ce pot sa fac acum? Va multumesc,pt intelegere !
PV-ul este prescris daca a ajuns la dvs. dupa 6 luni. Asta pe langa faptul ca cel mai probabil are semnatura electronica, un motiv de nulitate absoluta
cf OUG 2/2001, au termen 6 luni sa va intocmeasca pv-ul si inca o luna sa vi-l comunice. Puteti contesta acel pv in termen de 15 zile de la data comunicarii

Art. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Art. 14
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
pai daca v-a fost intocmit procesul verbal de contraventie pe 17.08.2011 nu e valabil dar daca ati fost surprins circuland fara rovinieta la 17.08.2011 iar procesul verbal a fost intocmit la 30.01.2012 si vi s-a adus la cunostinta pe 23.02.2012 atunci e perfect legal.
doberv, utilizator