avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... strain la o filiala din Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

strain la o filiala din Romania

O firma franceza trimite un cetatean francez la filiala firmei franceze din Romania, pentru functia de director.
Intrebarea mea ar fi daca firma franceza poate plati in continuare salariul cetateanului francez sau acest salariu este obligatoriu platit de catre filiala din Romania?
Daca filiala plateste cazarea (chiria) cetateanului francez, dupa aceasta suma se filiala trebuie sa plateasca impozit catre stat, adica e un fel de diurna?
Unde gasesc o lege sau o norma care reglementeaza aceste situatii? Degeaba caut.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:40, 27 Februarie 2012
Este vorba despre modul cum a fost el trimis in tara ? .. prin detasare sau prin numire? ... daca este prin detasare este nevoie de formularul A1...
A fost detasat 2 ani de zile in Romania la filiala si este salariatul firmei franceze. In acest caz cine plateste salariul, firma franceza sau filiala acestuia din Romania?
Salariaţii detaşaţi pe teritoriul României se bucură de condiţii de muncă stabilite de legea română şi/sau contractul colectiv de muncă la nivel naţional sau de ramură, cum sunt durata maximă a timpului de lucru şi durata minimă a repausului periodic, durata minimă a concediilor anuale plătite, salariul minim, inclusiv compensarea prin plata muncii suplimentare, condiţiile de punere la dispoziţie a salariaţilor, inclusiv de către întreprinderile de muncă temporară.
Legislaţia mai acoperă şi aspecte privind sănătatea şi securitatea în muncă, măsurile de protecţie aplicabile condiţiilor de muncă pentru femeile însărcinate sau cele care au născut recent, precum şi pentru copii şi tineri, dar şi egalitatea de tratament dintre bărbaţi şi femei şi alte aspecte privind nediscriminarea.

Drepturile cuvenite salariatului detasat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detasarea in temeiul art. 47 alin. 1 din Codul muncii , republicat. Astfel plata salariului este datorata de catre angajatorul la care s-a dispus detasarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl cu activitate in străinătate 2025 RobertHR RobertHR Buna ziua. Doresc să înființez un SRL in Romania, să am ceva activitate și în Romania in domeniul construcțiilor dar marea majoritate doresc sa lucrez ... (vezi toată discuția)
Delegare in strainatate vs detasare transnationala Geri2021 Geri2021 Buna ziua! Ati putea oare sa ma ajutati cu lamurirea unei situatii neclare privind [b]detasarea transnationala[/b] vs [b]delegarea externa[/b]? O firma ce ... (vezi toată discuția)
Firma de recrutare ne impune sa muncim suplimentar orelor stabilite in contract lilianaG lilianaG Suntem un grup mic detasat in Franta, agentia care ne-a trimis aici ne da de inteles ca ar trebui sa muncim peste program sa facem mai multi bani (evident din ... (vezi toată discuția)