Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie M.A.Pn
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie M.A.Pn

lucrez in armata sunt militar profesionist de 11 ani,acum sunt plecat din tara in concediu,infranta,ma intereseaza daca imi pot da demisia de aici,mentionez ca nu am am facut pregatire si nu am treaba cu datul banilor inmapoi pe pregatire
Cererea de demisie o puteti depune de oriunde , cu conditia ca aceasta sa fie trimisa prin posta recomandata , cu confirmare de primire.
Demisia este un act unilateral.
prin fax se poate?am inteles ca trebuie sa scriu eu demisia si sa merg la aprobat cu ea
Legea nr.80/1995, art. 85 Ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii în activitate pot fi trecuţi în rezervă sau direct în retragere, după caz, în următoarele situaţii:
h) prin demisie;
.....

Trecerea în rezervă sau direct în retragere se face din oficiu, în condiţiile prevăzute la alin. 1 lit. a), b), d), e), f), l), m) şi n), la propunerea consiliilor de judecată, în condiţiile prevăzute la alin. 1 lit. i) şi j), iar în celelalte condiţii, la propunerea comandanţilor unităţilor din care fac parte, înaintată ierarhic.

Raportul comandanţilor privind trecerea în rezervă a cadrelor militare în condiţiile prevăzute la alin. 1 lit. h) se înaintează pe cale ierarhică, împreună cu raportul de demisie, celor în a căror competenţă intră, potrivit art. 43, trecerea în rezervă. Până la comunicarea ordinului de trecere în rezervă, cei în cauză sunt obligaţi să-şi îndeplinească atribuţiile funcţiilor în care sunt încadraţi, precum şi toate îndatoririle ce le revin

Comunicarea demisiei dvs o puteti dace prin intermediul postei - scrisoare recomandata cu confirmare de primire ...