Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa parinteasca trebuie renovata- mama traieste dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa parinteasca trebuie renovata- mama traieste dar nu poate locui in ea fara reparatii

mai ales acum cu zapezile astea,copii nu vor sa participe nici cu bani nici cu munca, nici mama nu are bani dar totusi unul din copii ar dori sa cheltuie ca s-o repare dar vrea sa aiba o" hartie" semnata de ceilalti copii precum ca dupa decesul mamei ii cedeaza lui casa(ca nu vor avea nici o pretentie la casa si terenul de sub ea),acum toti sunt deacord cu acest lucru dar dupa moarte cine stie...asa ca eu va rog sa ma invatati ce "hartie"trebuie facuta ca sa fie legala tinand cot ca unul din copii care trebuie sa semneze este plecat din tara??si trebuie neaparat la un notar sau se poate face doar cu marori??.multumesc de raspuns
Singura varianta valabila este un contract de vanzare - cumparare.

Nu puteti face acea „hartie” pentru ca sunt lovite de nulitate absoluta actele juridice avand ca obiect drepturi eventuale asupra unei mosteniri nedeschise