Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama este în viață. Poate da sora mea o declarație ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama este în viață. Poate da sora mea o declarație la notariat că renunță la drepturile de moștenire în favoarea mea?

Bună ziua as dori sa știu în condițiile în care mama este încă în viata sora îmi poate da o declarație la notariat precum ca renunță la drepturile succesorale care ii revin în urma decesului mamei mele
Manuela Rășină, administrator
Da, se poate .
la acest moment nu există nicio moștenire.
moștenirea se deschide prin moarte.
pactele asupra moștenirilor viitoare sunt interzise.
astfel, răspunsul este nu.

Art. 956 Cod Civil
Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.

Geanina DRIAN, Avocat
Nu!
Declaratia de renuntare se va da dupa decesul mamei, la notar, evident. Atunci cand se va face succesiunea.
Nu stiu de ce unii dintre voi induceti in eroare.
La notariat se poate da declaratie inainte ca persoana sa fie decedata .
Se declara ca pentru motivul X persoana Y nu mai are pretentii din bunul Z. Cunosc pe cineva care a facut asa chiar in urma cu 2 saptamani .
este gresit ce sustineti. Nu poti renunta la ce nu ai. E ca si cum as renunta eu la bunurile dvs
Nu stiti ce declaratie a dat persoana respectiva si care e situatia exact. Daca a dat o declaratie de renuntare la mostenire sau la un bun al altuia, e o persoana decedata pe undeva in acea speta sau e vb de un partaj.
Daca persoana a dat o declaratie de renuntare la o succesiune nedeschisa, e oricum, nula, nu are vreo valoare.

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Nu stiu de ce unii dintre voi induceti in eroare.
La notariat se poate da declaratie inainte ca persoana sa fie decedata .
Se declara ca pentru motivul X persoana Y nu mai are pretentii din bunul Z. Cunosc pe cineva care a facut asa chiar in urma cu 2 saptamani .

gi-jane2, moderator