Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general evidenta formulare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

evidenta formulare

Daca achizitionam facturi si chitante care au si numar si serie dat de catre societatea care le tipareste(aceste numere avand continuitate) mai trebuie tinuta evidenta regimului special al acestora?
Multumesc.
Nu prea mai exista formulare cu regim special intrucit HGR 831/1997 s-a abrogat!
Faceti si dv. o decizie si gata.

Mai jos va postez un exemplu.

D E C I Z I E

NR ……/……………….

Avand in vedere prevederile CODULUI FISCAL si a ORDINULUI MF 2226/2006 privind intocmirea facturilor , avizelor de expeditie , chitante , se numeste ca responsabil cu registrul de evidenta a numerlor documentelor mai sus mentionate domnul……………………………………………………CNP-………………………….
, care v-a avea obligatia inregistrarii seriilor si numerelor facturilor si avizelorde expeditie in registrul special de evidenta. Semestrial v-a raporta la Administratia Fiscala facturile si avizele emise in ultimele 6 luni.

Se vor aloca urmatoarele numere :
1. pentru facturi : seria……. de la nr 01 la nr 5000.
2 .pentru avize de expeditie : seria …… de la nr. 01 la nr.3000.
3.chitante: seria……de la nr01 la nr.3000
Emiterea facturilor si avizelor de expeditie se va face cu respectarea prevederilor art. 155, alinait 5 din Codul Fiscal.
In cazul epuizarii nuemerelor alocate , prin aprobare a administratorului se aproba o noua plaje de numere.
Prevederile prezentei decizii se aplica incepand cu 01.01.2010
Decizia se da de administratorul societatii la fiecare inceput de an.
Se numeste astfel, persoana care raspunde de evidenta formularelor cu regim special si numarul de la care se porneste in anul respectiv, pentru fiecare fel de document (cele cu regim special).
Nu are importanta felul in care sunt tiparite, important este sa contina toate datele cerute de lege.
Pt coss55ap
Semestrial v-a raporta la Administratia Fiscala facturile si avizele emise in ultimele 6 luni.
Va rog actul normativ .
alcibiade, utilizator
Cred ca se refera la declaratia 394.