Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... programul kogalniceanu
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

programul kogalniceanu

cine poate sa-mi spuna mai multe despre acest program: adica in cat timp trebuie rambursati banii sau conditiile de acordare.mentionez ca eu am o societate cu activitate de 3 ani dar am ceva datorii la impozit si ca de ceva timp nu prea mai ies pe profit.
Conditiile de indeplinit pentru accesarea acestui program sunt:
 societatea comerciala sa aiba minim doi ani de functionare,sa nu fie in procedura de insolventa;
 sa prezinte garantii colaterale de pana la 40%, celelalte de 60% fiind asigurate prin garantii de stat;
 sa nu fie in dificultate conform directivelor europene;
 sa nu fie emisa o decizie de recuperare a ajutorului de stat;
 sa nu se afle in litigiu cu Ministerul de Finante sau cu Ministerul Economiei sau cu institutia de credit unde doreste sa ia un credit;
 sa nu figureze cu credite restante in centrala riscurilor bancare;
 sa nu figureze cu incidente majore cu cecuri si bilete la ordin in centrala incidentelor de plati.

www.avocatnet.ro/content/art...

Un alt link util este acesta:
www.avocatnet.ro/content/art...
si conectati putin la realitate...

De ce nu merge Programul Kogalniceanu, de sprijinire a IMM-urilor. In 2 luni, bancile au aprobat doar 15 credite, din 2.000 dosare primite

www.avocatnet.ro/content/art...
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
vad, 23.02.2012 - Nr. contracte credit încheiate: 531

asta inseamna aprox. 0,1% din imm-urile din romania:stunned:

eu, personal, am beneficiat (de credit) dupa 4 luni:stunned: de la aprobare (aviz guvern)... fara ca statul sa-si respecte obligatia de garantare a creditului (am garantat cu active proprii)...

e un program "masura anticriza"- "bifa", "la deruta", "de imagine"...
ContSters233047, utilizator
Art 7, alin 1, lit b) din OUG 60/2011 prevede

"Garantia in numele si in contul statului se acorda numai in situatia in care beneficiarul programului nu dispune de garantii suficiente pentru accesarea liniei de credit."