avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... programul kogalniceanu
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

programul kogalniceanu

cine poate sa-mi spuna mai multe despre acest program: adica in cat timp trebuie rambursati banii sau conditiile de acordare.mentionez ca eu am o societate cu activitate de 3 ani dar am ceva datorii la impozit si ca de ceva timp nu prea mai ies pe profit.
Cel mai recent răspuns: ContSters233047 , utilizator 08:46, 27 Mai 2012
Conditiile de indeplinit pentru accesarea acestui program sunt:
 societatea comerciala sa aiba minim doi ani de functionare,sa nu fie in procedura de insolventa;
 sa prezinte garantii colaterale de pana la 40%, celelalte de 60% fiind asigurate prin garantii de stat;
 sa nu fie in dificultate conform directivelor europene;
 sa nu fie emisa o decizie de recuperare a ajutorului de stat;
 sa nu se afle in litigiu cu Ministerul de Finante sau cu Ministerul Economiei sau cu institutia de credit unde doreste sa ia un credit;
 sa nu figureze cu credite restante in centrala riscurilor bancare;
 sa nu figureze cu incidente majore cu cecuri si bilete la ordin in centrala incidentelor de plati.


www.avocatnet.ro/content/art...

Un alt link util este acesta:
www.avocatnet.ro/content/art...
si conectati putin la realitate...

De ce nu merge Programul Kogalniceanu, de sprijinire a IMM-urilor. In 2 luni, bancile au aprobat doar 15 credite, din 2.000 dosare primite

www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
vad, 23.02.2012 - Nr. contracte credit încheiate: 531

asta inseamna aprox. 0,1% din imm-urile din romania:stunned:

eu, personal, am beneficiat (de credit) dupa 4 luni:stunned: de la aprobare (aviz guvern)... fara ca statul sa-si respecte obligatia de garantare a creditului (am garantat cu active proprii)...

e un program "masura anticriza"- "bifa", "la deruta", "de imagine"...
Ultima modificare: Luni, 5 Martie 2012
ContSters233047, utilizator
Art 7, alin 1, lit b) din OUG 60/2011 prevede

"Garantia in numele si in contul statului se acorda numai in situatia in care beneficiarul programului nu dispune de garantii suficiente pentru accesarea liniei de credit."

Alte discuții în legătură

Programul "mihail kogãlniceanu" ContSters257414 ContSters257414 [i]IMM-urile pot accesa, din [b]4 aprilie[/b], prin programul \\"Mihail Kogălniceanu\\", o linie de credit de 400.000 de lei anual/întreprindere cu dobânda ... (vezi toată discuția)
Program kogalniceanu 2013 tibiersek tibiersek imprumutul acordat prin program trebuie restituit in decembrie 2013 sau se acorda pentru un an ? (vezi toată discuția)
Credit kogalniceanu Catigaspar10 Catigaspar10 Am un credit pt. IMM, Kogalniceanu, de 125.000, contractat acum 2 ani si reinnoit pana la sfarsitul lui 2012. As dori sa aplic pentru noul program Kogalniceanu ... (vezi toată discuția)