Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate asociatie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate asociatie

Cum se ţine evidenţa contabilă a unei asociaţii, în partidă simplă sau dublă ?

Vă mulţumesc.
In partida simpla. Vezi legea 230 !
Nu este vorba de asociatie de proprietari ci de un ong, asociaţie non profit de interes local. ªi în acest caz, este valabilă evidenţa contabilă în partidă simplă ?
Evidența contabilă este două feluri: în partidă simplă și în partidă dublă. Ele se deosebesc prin numărul și structura registrelor folosite, prin legătura între aceste registre și prin tehnica de înregistrarea a datelor.
Tehnica de înregistrare constă în utilizarea practică a tuturor formularelor și registrelor: documente primare, registre, conturi, inventare, balanțe de verificare.
Asemanari:
- toate operatiunile se consemnează în momentul efectuării ei într-un înscris care stă la baza înregistrării în contabilitate, dobândint calitatea de documnet justificativ;
- înregistrarea operațiunilor se face în baza documentelor justificative, document cu document, în ordinea cronologică a dateide întocmire sau de intrare în unitate și sistematic, conturile sintetice și analitice la care se referă;
- înregistrarea în contabilitate se face manual sau cu ajutorul tehnicii de calcul, condiția respectării conținutului de informații și a normelor de întocmire și utilizare a registrelor contabile și a formularelor comune pe economie pentru activitatea financiar-contabilă (OMF nr. 425/1998 în MO nr. 391 bis/1998)
- controlul preventiv se face de către persoana care conduce contabilitatea și de către cenzori, care exercită controlul financiar-contabil legal, precum și de organele de control financiar și fiscal ale statului;
- documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanei (persoanelor) care le-a întocmit, vizat și aprobat ori le-a înregistrat în contabilitate, după caz.
- prelucrarea, gruparea și sistematizarea datelor informatice a operațiunilor cu naturi omogene pe documente cumulative privind veniturile, cheltuielile, achizițiile, fondurile etc.;
- înregistrarea în contabilitate a bunurilor mobile sau imobile se face la valoarea de achiziție, de producție sau la valoarea justă, după caz, iar creanțele și datoriile se înregistrează în contabilitate la valoarea lor nominală;
- evaluarea elementelor patrimoniale se face pe baza inventarierii anuale sau/ori de câte ori este nevoie, iar reflectarea acestora în contabilitate se face potrivit normelor stabilite de Ministerul Finanțelor;
- înregistrarea operațiunilor se face operativ, adică fără întârzieri față de data efectuării lor, citeț, fără ștersături și răsături și obligatoriu în limba română și în moneda națională.
Deosebiri:
- înregistrarea unei operațiuni nu se face concomitent în două conturi, în funcție de corespondența lor;
- o operațiune se înregistrează numai într-un singur cont, pe intrări sau pe ieșiri, iar rulajul și soldul se stabilesc periodic și obligatoriu la sfârșitul lunii;
- nu este obligatorie întocmirea unei balanțe de verificare a operațiunilor cu opt coloane, care să confirme egalitatea sumelor soldurilor și a rulajelor debitoare și creditoare;
- nu se fac articole contabile de stabilire a corelației dintre conturile care reflectă o operațiune;
- nu se întocmesc note contabile și nu se întocmește bilanț ca în contabilitatea în partidă dublă.
Sistem contabil in cadrul caruia fiecare tranzactie, fie ca este vorba despre o incasare, fie o plata sub forma baneasca, despre o vinzare sau cumparare de bunuri si servicii, genereaza o dubla intrare, in debit, respectiv, credit. Deoarece fiecarei intrari in partea de debit ii corespunde o intrare egala in credit, rezulta ca balanta debit-credit se va afla intotdeauna in echilibru.
Vă mulţumesc, dar nici după această explicaţie nu am înţeles care se utilizează la ONG-uri, simplă sau dublă ?

Vă mulţumesc pt. înţelegere.=D>
contabilitatea in partida dubla