Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101 an 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101 an 2011

As avea o mica intrebare:

pentru cei care nu au depus declaratia 100 aferenta trim 4/2011 atunci cand completam declaratia 101 pana la data de 25.03.2012 dupa data de 25.02.2012 mai bifam casuta din colt dreapta cu X ( se completaza cu ''x'' in cazul contribuabililor care definitiveaza inchiderea exercitiului financiar anterior pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator celui de raportare)
Aplicatia informatica de completare permite sa bifati casuta, chiar este indicat sa o bifati caci astfel veti indica faptul ca ati definitivat pana la data de 25 feb. si nu ati depus declaratia 100 pentru trim.IV 2011. Operatiunea nu influenteaza scadenta, veti vedea ca apare scadenta 25 martie (daca rezulta sume de plata din definitivare)
Definitivare 25.02. bifati doar in cazul in care va incadrati la exceptii.Nu mai priviti D 101 prin prisma faptului ca anterior aparitiei OG2/2012 aveam cele 2 termene de depunere:25.02. respectiv 25.04.
PS.atunci cand veti salva D 101 daca deschideti fisierul o sa vedeti ca aveti in txt.termen 25.03.2012(in cazul in care nu ati bifat 25.02)
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Insist pentru bifarea casutei, altfel s-ar putea sa fiti notificati ca nu ati depus declaratie pe trim. IV......
In speta de fata, casuta nu are legatura cu termenul de plata, ci cu modul in care v-ati comportat pe trim .IV, iar pentru exceptiile la care faceti referire casuta se bifeaza automat (nici nu puteti interveni).
Oricum ar fi, succes.....