avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radiere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radiere

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar
Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
epuremarius, utilizator
Cel mai recent răspuns: epuremarius , utilizator 16:18, 29 Februarie 2012
Cu documentele pe care le detineti,contactati personal SPR evidenta vehiculelor
Dupa verificarea bazei propriii de date,autoritatea va emite dovada,in baza careia administratia fiscala va dispune radierea vehiculului
epuremarius a scris:

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domeniu auto mihaita77 mihaita77 am vandut un autoturism in 2007 persoana nu a trecut mas pe el amanand de la o zi la alta apoi a vanduto mai departe cel din urma a distrus apoi a duso la ... (vezi toată discuția)
Radiere masini Hamarsold1234 Hamarsold1234 Eu am doua masini mostenite, una de la unchiul fabricata in 1972, si a inmatriculat-o unchiul meu in 1979, dupa aceea nu a mai inmatricalt-o. A ramas cu numar ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)