Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Afectiune Coree Huntington - pot beneficia de pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Afectiune Coree Huntington - pot beneficia de pensie de invaliditate sau nu?

Buna seara, as dori sa stiu daca boala Coree Huntington ( o boala degenerativa a creierului) este o boala cu care poti fi pensionat sau nu.Pun aceasta intrebare deoarece mi-sa spus ca este o boala in cercetare si nu se pensioneaza cu aceasta boala. Va multumesc.
Intai de toate eu va spun ca incadrarea in grad de invaliditate este de competenta exclusiva a medicului expert al asigurarilor sociale. Prin urmare, ce va spun eu aici sau oricine altcineva pe un alt forum este lipsit de relevanta.

Criteriile si normele de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate se regasesc in HG nr. 155/2011. Accesati link-ul de mai jos si veti afla daca, pentru afectiunea despre care intrebati, persoanele care se adreseaza medicului expert al asigurarilor sociale pot fi incadrate in grad de invaliditate. Aceasta este anexa HG nr. 155/2011.
www.avocatnet.ro/content/con...
Gabriela Pintea, Consilier juridic