Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este actul normativ care cuprinde afectiunile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este actul normativ care cuprinde afectiunile medicale in baza carora se poate acorda pensie de invaliditate?

Care este actul normativ care cuprinde afectiunile medicale in baza carora se poate acorda pensionarea medicala.
Gasiti aici lista afectiunilor pe grad de handicap:
[ link extern ]
@danacj

Va rog frumos sa nu mai postati acest link. Pensia de invaliditate se acorda in urma incadrarii in grad de invaliditate, nu in grad de handicap. Incadrarea in grad de invaliditate si incadrarea in grad de handicap sunt doua lucruri distincte.

@mihaibatranu

Actul normativ este HG nr. 155 /2011 pentru aprobarea criteriilor si normelor de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate, mai exact anexa acestei hotarari de guvern. O gasiti in ''Documente utile'', in drepta paginii, sau accesati link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/con...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru indrumari.