Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare asociat

Buna seara.
Eu persoana fizica, sunt asociat la o firma ce are doi asociati si mai sunt asociat la o firma care are un singur asociat. Am decis ca firma la care sunt singur asociat sa cumpere partea mea de la firma la care sunt asociat cu cineva. Cum se procedeaza. Va multumesc
1. Decizie asociat unic de cumparare a partilor sociale din societatea cu 2 asociati
2. Hotarare AGA (a societatii cu 2 asociati) prin care Dvs. cesionati partile sociale detinute catre SRL cu asociat unic.
3. Publicarea hotararii AGA in Monitorul Oficial
4. Redactarea act constitutiv al societatii cu 2 asociati, actualizat cu noile modificari.
5. Predarea documentelor la ORC pentru operare
Nu este chiar ata de simplu, pentru ca cesiunea va parcurge 2 etape.

Etapa 1:
Hotarare AGA a societatii cu 2 asociati, de cesionare a partilor sociale catre SRL cu asociat unic. Se publica in Monitorul Oficial al României.

Etapa 2, se face dupa expirarea termenului de opoziţie de 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial:
Decizie asociat unic de dobandire a partilor sociale
Actul constitutiv actualizat
Contractul de cesiune de parti sociale
Declaraţiile date pe proprie răspundere de către noul asociaţ

Mai multe detalii gasiti pe onrc.ro.