Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare

Stiti cumva daca a fost abrogata OG 50/2008 ,adica taxa de poluare pentru prima inmatriculare? Si daca stiti cumva actul care o abroga..
Multumesc anticipat
Stiu ca a treecut de camera deputatilor si urma sa se discute la senat. cred ca sa uitat. Acum discuta ca vor sa scoata taxa de la 1.01. 2009. Cei care au platit taza ,vor primi sau nu bani inapoi< ma intereseaza.
Senatul a adoptat, in septembrie 2008, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.
Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaţilor.
Guvernul a aprobat suspendarea taxei de poluare auto pentru masinile noi Euro 4 pentru o perioada de un an, pana la 31 decembrie 2009, informeaza agentia Mediafax.
www.avocatnet.ro/content/art...