Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare ONG prin hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare ONG prin hotarare judecatoreasca

Buna ziua,

Am primit Hotararea de dizolvare a ONG si am vazut ca instanta a numit un lichidator dar membrii fondatori nu sunt in tara si nu mai avem nici un ban in patrimoniu.
In acest caz ce se intimpla?
Trebuie sa va uitati in statutul ONG-ului,respectiv actul constitutiv, al ong-ului infintat de d-voastra impreuna cu ceilalti membrii fondatori, cu privire la dizolvarea ong-ului. Procedura de dizolvare va decurge oricum de la sine fie ca ceilalti membrii fondatori sunt sau nu in tara.