Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de revizuire a pensiei conform OUG nr. 1/2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de revizuire a pensiei conform OUG nr. 1/2011

Am primit o decizie de revizuire a pensiei corespunzator oug 1/2011.In termenul legal am inaintat contestatie la comisia de contestatii.Ulterior am formulat cerere de chemare in judecata a casei de pensii.Intre timp dar inainte de primul termen al procesului am primit o noua decizie dar nu sunt multumit de rezolvare.Sa inteleg ca trebuie din nou sa inaintez contestatie la comisia de contestatii si o noua cerere de chemare in judecata? Multumesc pentru luminare.
Pe noua decizie emitentul trebuia sa mentioneze ca anuleaza deciziile anterioare.

In opinia mea, trebuie sa reluati procedura de contestare si chemare in judecata.

Cel mai probabil, instanta va conexa cele 2 actiuni ale dvs.
sejc a scris:
Intre timp dar inainte de primul termen al procesului am primit o noua decizie dar nu sunt multumit de rezolvare.Sa inteleg ca trebuie din nou sa inaintez contestatie la comisia de contestatii si o noua cerere de chemare in judecata?

Bineinteles, aceasta este procedura de contestare a unei decizii de revizuire prevazuta la art. 22 din OUG nr. 1/2011. Procedura de examinare a deciziilor de catre comisiile de contestatii reprezinta procedura administrativa prealabila si obligatorie.