Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii sanatate si pensii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii sanatate si pensii

Sunt angajat al unei firme cu CIM full-time, perioada nedeterminata. In paralel am infiintat un PFA. Trebuie sa platesc contributii de sanatate si pensii pentru veniturile obtinute ca PFA? Nu am incheiat niciun contract cu CASS sau Casa de Pensii.
Multumesc!
Trebuie sa incheiati contract cu casa de sanatate si sa platiti contributii de 5.5 % din venitul net sau norma de venit. Pentru ca aveti si un contract de munca NU sunteti obligata sa platiti contributii la casa de pensii.
Va multumesc pentru informatie!
lianar, utilizator