Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare buletin

Salut,ma numesc Sorin Popa si peste 3 luni implinesc 18 ani.Tot atunci doresc sa vin in romania pentru a face scoala de soferi.(de cativa ani locuiesc in italia).Pentru a intra la scoala trebuie sa schimb buletinul care va expira in curand.Am inteles ca trebuie sa vin cu actul casei din romania care este pe numele parintilor mei,Se poate face o procura sau trebuie sa vin (in romania) insotit de unul dintre parinti?Multumesc pentru eventualele raspunsuri.:D
sorin1994, utilizator
Pentru eliberarea CI sunt necesare
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul de nastere al solicitantului si ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
- timbru fiscal in valoare de 1 leu ,
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei ,

Dovada adresei de domiciliu se poate face cu unul din urmatoarele documente:
a) acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ; b) declaratia scrisa a gazduitorului, persoana fizica sau juridica, de primire in spatiu, insotita de unul dintre documentele prevazute la lit.a);
b) declaratia scrisa de primire in spatiu a gazduitorului, insotita de actul de proprietate al acestuia, pentru persoanele care solicita schimbarea domiciliului la o alta persoana fizica;
c) declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;
Toate documentele care sunt necesare se prezinta in original si copie.
Este necesar ca declaratia scrisa a gazduitorului sa fie asumata personal de catre persoana care detine titlul de proprietate asupra imobilului care face dovada adresei de domiciliu
Unul dintre parinti trebuie sa dea o declaratie la consulat ca este de acord ca tu sa iti stabilesti domiciliul la imobilul pe care il detin.
Daca depui actele la macar o zi dupa ce implinesti 18 ani, nu trebuie sa vina cu tine, deja esti major.
Nu se intampla nimic daca nu le depui inainte de a implini 18 ani, cel mult risti o amenda intre 40 si 80 de lei.

Pe langa acea declaratie acord mai ai nevoie de:
- certificatul de nastere, original si copie
- actul de proprietate, original si copie
- taxa de 7 lei si timbru fiscal de 4 lei.

Si desigur cartea de identitate pe care o ai acum.
Ares-3, moderator
As dori sa intreb si eu ceva legat de acest subiect:Daca o persoana nu are domiciliu stabil, ce act prezinta la schimbarea buletinului?
Daca vrea carte de identitate trebuie fie sa aiba locuinta cu acte fie sa-l ia cineva in spatiu. Daca nu are locuinta si nu doreste nimeni sa faca pomana sa-l ia in spatiu i se elibereaza carte de identitate provizorie-CIP pe motiv lipsa acte de spatiu.
Multumesc de raspuns.E vorba despre un fost vecin care locuieste in ceva ce nu este locuinta.O camera improvizata la o centrala termica.Practic adresa nu exista deci nu poate fi trecuta in acte.A fost alegerea lui sa locuiasca singur.