Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... incadrare venituri pe declaratia 201
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

incadrare venituri pe declaratia 201

Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu incadrarea veniturilor din google adsense si incadrarea lor pe declaratia 201.

Google adsense este un serviciu care ofera reclame, eu pun acele reclame pe site-urile mele si in functie de cate clickuri am pe reclamele lor, sunt platit.

Ei bine, am inteles ca aceste venituri trebuie impozitate cu 16% si declartate pana la 15 mai.

Pe declaratia 201 trebuie bifata categoria de venit. Acum apelez la voi specialistii. Trebuie incadrat acest tip de venit la "profesii libere" sau "alte venituri"?! La alte sectiuni nu mi se pare ca s-ar potrivi! Nu vreau sa il incadrez gresit, ca pe uram sa am de dat explicatii.

Sper sa ma ajute cineva. Va multumes si va doresc o saptamana frumoasa.
colormyth, utilizator
sunt venituri din activitati independente,

ART. 46 Definirea veniturilor din activităţi independente

(1) Veniturile din activităţi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere şi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activităţi adiacente.

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerţ ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum şi din practicarea unei meserii.
.....

Pe declaratia 201 exista de bifat doar aceste variante:

2. Categoria de venit:
-comerciale
-profesii libere
-drepturi de proprietate intelectuală
-cedarea folosinţei bunurilor
-operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract
-activităţi agricole
-dobânzi
-transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare în cazul societăţilor închise, deţinute mai mult de 365 de zile, realizat în perioada 01.01.-30.06.2010
-dividende
-transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare în cazul societăţilor închise, deţinute mai puţin de 365 de zile, inclusiv, realizat în perioada 01.01.-30.06.2010
-pensii
-premii
-transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare în cazul societăţilor închise, realizat în perioada 01.07.-31.12.2010
-jocuri de noroc
-transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
-alte venituri din investitii
-salarii plătite din România pentru activitatea desfăşurată în străinătate
-alte venituri

Si din ce imi spuneti dumneavoastra, inteleg ca ar trebui sa bifez "profesii libere"?

Puteti sa imi confirmati, va rog?
Nu confundati activitatile independente cu profesiile libere,
dumneavoastra ati obtinut venituri comerciale in baza unui contract civil
depuneti declaratia 200
bifati venituri comerciale
Eu sunt platit de Google, tara Irlanda, deci sunt venituri obtinute din strainatate, Banii se ridica prin Wester Union.

Dar asta ziceam ca nu stiu ce sa bibez din ce scrie pe declaratia 201. Optiunile le-am scris mai sus!

Aveti o idee?