Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contrarietate de interese in proces penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contrarietate de interese in proces penal?

Ce parere aveti, un avocat poate apara si partea vatamata si invinuitul in cursul fazei de urmarire penala?
Avem ca speta un caz de pruncucidere in care ambii parinti sunt suspecti doar ca unul este invinuit ( mama ) iar celalat parinte (tatal) este suspect si el...dar nu se stie de ce...

Tatal s-a constituit parte vatamata deoarece i-a murit copilul, iar mama probabil ca nu a avut discernamant daca a savarsit fapta de care este acuzata.
Mama se presupune ca a savarsit fapta daca parchetul a pus-o sub invinuire.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu prea înţeleg cum poate să fie tatăl suspect de pruncucidere ?!

Pe de altă parte, ţinând cont că există contrarietate de interese, apreciez că nu pot fi asistaţi/reprezentaţi de către acelaşi avocat.

Problema pleacă de la conduita procesuală a tatălui, care s-a constituit liber şi nesilit de nimeni parte vătămată.

Il considera suspect ori de omor calificat ori de complicitate la pruncucidere.
Asa pare sa rezulte din atitudinea organului.

Chiar daca este parte vatamata totusi nu vad probleme in faza de urmarire penala.
Conform legii nu am identificat probleme oricat ar parea de ciudat.

In instanta nu voi mai reprezenta partea vatamata,ci inculpata daca se va ajunge acolo...
Sa mai revin cu ceva detalii.

Atata timp cat partea vatamata si invinuita au interese comune in sensul ca se doreste sa fie libera si nu condamnata, apreciez ca nu exista interese contrare.
Daca partea vatamata dorea ca invinuita sa o pateasca era altceva.

Atata timp cat apararea avocatului urmeaza aceeasi linie a apararii nu reprezinta interese contrare.

In opinia mea, simpla denumire de parte vatamata nu este de natura de a duce la concluzia de interese contrare, desi si eu am avut initial dubii...

Daca existau reale interese contrare ( adica cel talharit si victima sa aiba acelasi avocat era alta discutie) parchetul ar avea dreptate sa considere ca exista interese contrare.

In general, contrarietatea de interese vizeaza evitarea problematicii a intereselor clientului care sa fie afectate, ceea ce in speta nu se poate sustine deoarece se doreste cercetarea in stare de libertate de toata lumea implicata ( avocat, parte vatamata, invinuita)

Ramane de vazut ce va face procurorul cand se va trezi cu mine...la audiere...deoarece stie ca am aparat suspectul care acum este parte vatamata.
De asemenea, s-a declarat parte vatamata deoarece era martor si nu avea drepturi...in calitate de martor simplu...
Oricum, ancheta penala nu este afectata de faptul ca s-a depus o cerere de parte vatamata deoarece il poate audica ca martor oricum...
In caz de probleme este posibil sa fac plangere impotriva masurii...procurorului...

Daca aveti argumente convingatoare sau nu neaparat convingatoare care sa sustina o teza contrara celei sustinute de mine mi-ar face placere sa o aud...si s-ar putea dovedi si utila in vederea lamuririi situatiei.

Discutia vizeaza strict faza de urmarire penala.

Deci, nu discutam de faza de judecata, unde, de asemenea, partea vatamata poate sustine ca doreste sa se aplice o pedeapsa cu suspendare inculpatei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat