Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absent nemotivat de la servici ( timp de doua zile ) ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absent nemotivat de la servici ( timp de doua zile ) ?

Care ar fii masurile legale atr. din lege ?

Este obligatoriu sa dai explicati cu privire la absenta?
Absentele nemotivate de la serviciu constituie abatere disciplinara care poate fi sanctionata potrivit art.248 C.mun.

Art. 251 C.mun.
(1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia celei prevazute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
(4) In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.

Asadar, in cursul cercetarii disciplinare salariatul va trebui sa se apare prezentand toate motivatiile necesare in apararea sa ...
...sie atunci cidm cum este obligatoriu pentru...parti?????:fight:
Ce treaba are c.i.m. cu intrebarea pusa de user?