Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Daca lucrez din aprilie 2008 cu carte de munca, dupa cat timp am dreptul la ajut. de somaj, din aprilie 2009 ? Daca as fi in somaj de la 1 ian., as lua vreun ajutor ? Si cum se calculeaza ajut. de somaj ?
Multumesc mult.
Au dreptul la indemnizatie de somej persoanele care in ultimele 24 de luni au lucrat 12 luni (cumulate, nu neaparat consecutive) si carora le-a incetat CIM cu urmatoarele articole din Codul muncii: art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
Indemnizatia de somaj este de 75% din salariul minim pe economie, la care se mai adauga un procent de pana la 10%, in functie de vechimea in munca.
monica_907 a scris:

am si eu cateva nelamuriri : indemnizatia de somaj nu se acorda daca imi dau demisia nu?
somajul se acorda daca am lucrat 2 ani si sunt si studenta la zi?

multumesc

In cazul incetarii c.i.m. prin demisie , persoanele respective nu beneficiaza de somaj.
De indemnizatia de somaj beneficiati numai daca aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii sau sunteti absolventa a unei institutii de invatamant care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu a reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale.