Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... eliberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

eliberare conditionata

daca a primit 4 ani jumatate cu executare pentru inselaciune cat trebuie sa execute din pedeapsa pentru a beneficia de eliberare conditionata daca indeplineste si celelalte conditii? multumesc
Va putea fi propus pentru liberarea conditionata dupa executarea a 3 ani.(2/3 din 4 ani si 6 luni)
Dar condamnatul are posibilitatea, de a se libera conditionat chiar inaintea executarii celor 3 ani,daca in timpul detentiei presteaza munca, deoarece la calcularea fractiunii din pedeapsa ce a fost executata, in vederea posibilitatii liberarii conditionate se tine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerata executata in baza muncii prestate.
Calculul in cazul persoanelor care au implinit varsta de 21 de ani, se face astfel:
1Munca remunerata prestata in timpul zilei in regim de 8ore pe zi, vor fi considerate 5 zile executate pentru 4 muncite;
2Munca neremunerata prestata in timpul zilei in regim de 8ore pe zi,vor fi considerate 4 zile executate pentru 3 muncite;
3Munca remunerata prestata in timpul zilei in regim de 10ore pe zi,vor fi considerate 4 zile executate pentru 3 muncite;
4Munca pe timp de noapte 2 nopti de munca vor fi considerate 3 zile executate.
Astfel avand in vedere ca condamnatul nu poate fi liberat conditionat, chiar si in cazul in care se ia in considerare munca prestata, mai devreme de executarea efectiva a cel putin 1/2 din durata pedepsei, in cazul in care aceasta nu depaseste 10 ani, IN CAZUL DUMNEAVOSTRA CONDAMNATUL VA PUTEA FI PROPUS SPRE ELIBERARE DUPA EXECUTAREA A CEL PUTIN 2ANI SI 3LUNI (asta desigur daca ii place munca pe timp de noapte,in restul cazurilor durata pedepsei va varia intre 2ani si 3luni-3ani, calculul il faceti dumneavoastra dupa schema data de catre mine)
din fractia totala de 3 ani se scad zilele castig asa cum a scris si colegul mai sus in conformitate cu prevederile legii 275/2006
Partea din durata pedepsei care este considerata ca executata pe baza
muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale
Art. 76. - (1) Pedeapsa care este considerata ca executata pe baza muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale, in vederea acordarii liberarii conditionate, se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) in cazul in care se presteaza o munca remunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 5 zile executate pentru 4 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 3 zile executate pentru 2 zile de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
b) in cazul in care se presteaza o munca neremunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 2 zile executate pentru o zi de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
c) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (3), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca;
d) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (4), se considera 3 zile executate pentru 2 nopti de munca;
e) in cazul participarii la cursuri de scolarizare sau de calificare ori recalificare profesionala, se considera 30 de zile executate pentru absolvirea unui semestru scolar si 15 zile executate pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesionala;
f) in cazul elaborarii de lucrari stiintifice publicate sau inventii si inovatii brevetate, se considera 3 zile executate pentru 2 zile de munca.
(2) Reducerea fractiunii de pedeapsa care este considerata ca executata pe baza muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale nu poate fi revocata.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...