Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce note contabile trebuie sa fac la scotetrea unui mij ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce note contabile trebuie sa fac la scotetrea unui mij de transp?

Buna ziua
patronul a cumparat un mijloc de transport in valoare de 71850 lei din care sa amortizat 39156.87 ,valorea ramasa de amortizat 27969.13 acum il vinde cu 1000
unei alte firme .Ce note contabile trebuie sa efectuez pentru scoterea din evidenta amijlocului de transp?
Inregistrarea vinzarii efective:
461 = % 7583

Scoaterea din evidenta:
% = 2131
6583 (valoarea neamortizata)