avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce note contabile trebuie sa fac la scotetrea unui mij ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce note contabile trebuie sa fac la scotetrea unui mij de transp?

Buna ziua
patronul a cumparat un mijloc de transport in valoare de 71850 lei din care sa amortizat 39156.87 ,valorea ramasa de amortizat 27969.13 acum il vinde cu 1000
unei alte firme .Ce note contabile trebuie sa efectuez pentru scoterea din evidenta amijlocului de transp?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:07, 6 Martie 2012
Inregistrarea vinzarii efective:
461 = % 7583
4427

Scoaterea din evidenta:
% = 2131
2813
6583 (valoarea neamortizata)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix neamortizat marin83 marin83 vrem sa vindem un microbuz scolar neamortizat complet va rugam o monografie contabila pentru acest mijloc fix (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata madalina_oprea madalina_oprea Buna ziua! Am si eu o problema ,daca ma poate ajuta cineva,va rog. Patronul societatii und efac contabilitatea a cumparat in sept 2012 o motocicleta cu 30 ... (vezi toată discuția)
Epava-leasing cimpazu cimpazu Buna ziua, am si eu o nelamurire: am o masina in leasing financiar. masina a fost lovita dauna totala. firma de leasing a fost despagubita de asigurarea sa ... (vezi toată discuția)