Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare pozitie ca urmare a reorganizarii in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare pozitie ca urmare a reorganizarii in firma

Buna ziua,

Incepand cu 28 Dec 2010 ma aflu in concediu de crestere copil ( am prins legea veche) si tocmai am fost anuntata ca pozitia pe care lucram a fost desfintata, ca urmare a reorganizarii survenite in firma.
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului ( merg dupa legea veche sau cea noua)?
- daca la implinirea varstei de 2 ani a primului copil sunt insarcinata ce drepturi am? in aceasta situatie mai pot sa-mi desfaca contractul de munca?

multumesc mult,
O zi buna!
multumesc pt lamuriri