Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DECLARATIE SEDIU SOCIAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DECLARATIE SEDIU SOCIAL

Pentru infiintarea unei societati la o adresa in care chiriasul principal este cel care are sediu social in locatia respectiva si care subinchiriaza noii societati am urmatoarea intrebare:
Din parte cui trebuie sa vina declaraţia pe propria răspundere în formă autentică privind respectarea condiţiilor referitoare la sediul social, în cazul în care, din certificatul emis de Adimistratia Financiara rezultă că sunt deja înregistrate la administraţia financiară alte documente care atestăînstrăinarea dreptului de folosinţă asupra aceluiaşi imobil cu destinaţie de sediu social;

Declaratia va fi data de administratorul societatii care isi face sediul social (sublocatarul)
Proprietarul aparatamentului care a inchiriat chiriasului principal nu trebuie sa dea si el declaratie autentica din care sa reiasa ca principalul chiras are dreptul de a subinchiria?
Stimate domn, despici firul de par in patru si-i vrei sa-i mai faci si carare pe mijloc.
Nu trebuie o astfel de declaratie, intrucat contractul de subinchiriere se poate incheia numai daca locatarul principal are si dreptul de subinchiriere partiala sau totala.
Scuze, am vrut sa spun doamna.
Dumitru DASCÃLU, Avocat