Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de subînchiriere între firme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de subînchiriere între firme

ce conditii trebuie sa indeplinaesca firma x care subinchiriaza unei firme y un imobil proprietate a unei persoane fizice, exista conditii referitoare la sediile sociale? Firma x trebuie sa aiba sediul social in acel imobil? Multumesc
Admin, administrator
Firma x nu trebuie sa aiba sediul social acolo, insa trebuie sa aiba dreptul de a subinchiria acel imobil
trebuie mentionat in contractul pe care l-a semnat cu proprietarul? si daca nu este mentionat trebuie un acord scris din partea proprietarului? acordul e un tipizat anume facut la notar? si din punct de vedere CAEN trebuie sa poata inchiria/subinchiria banuiesc?
Daca in contractul de inchiriere nu este prevazut dreptul de subinchiriere, trebuie sa solicitati consimtamantul locatorului principal. Nu trebuie incheiat la notar dar trebuie inregistrat la ANAF