avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

am nascut pe data de 20.03.2011
ma pot intoarce la scoala la 01.09.2012 ? conform legilor in vigoare:(
bebe ar avea un an jumate
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:54, 21 Aprilie 2012
Ati cerut concediu pentru ingrijire copil pana la un an sau pana la doi ani ?
Daca mergeti la serviciu la data de 01.09.2012, nu sunt probleme dar nu beneficiati de stimulent de insertie pana la implinirea varstei de doi ani a copilului.
Art. 7 al 1: persoanele care au optat pentru concediu şi indemnizaţie pâna la vârsta de 1 an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR până la vârsta de 2 ani a copilului, în cazul reluării activităţii înainte de împlinirea vârstei de 1 an a copilului.
Art. 2 al.1 lit.b şi al.3: concediu până la vârsta de 2 ani a copilului şi indemnizaţie până la vârsta de 2 ani in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.

Daca ati optat pentru CCC de 2 ani, atunci puteti reveni la munca inante de implinirea varstei de 2 ani a copilului
Vă mulţumesc!
Am optat pentru 2 ani. Credeam ca mai pot primi stimulent de insertie.
Va multumesc pentru raspuns!
Art16 (2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin.
(5) şi (6) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
..
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an,
respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap
.....

Per a contrario, daca copilul a implinit varsta de un an si s-a optat pentru un CCC cu o durata de 2 ani, atunci se poate cumula indemnizatia cu veniturile supuse impozitului pe venit ...

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal + concediu lauzie Minodora_Vlad Minodora_Vlad Buna seara...sunt insarcinata si data probabila a nasterii este pe 21 martie si as vrea sa intru de acum in concediu prenatal...ma intereseaza sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc MisuMiha MisuMiha Buna ziua. Nelamuririle mele sunt legate de concediul prenatal/postnatal si indemnizatia de crestere a copilului. Povestea mea pe scurt este ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie bianca_tm bianca_tm Buna ziua! Am optat pentru stimulentul de insertie din momentul de cand am inceput lucru, mai exact dupa 10 luni si 3 saptamani de concediu de ... (vezi toată discuția)