Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertizari

Sunt angajat la o firma franceza situata in Bucuresti. Ceea ce presupune ca seful meu direct este un team leader(patronul fiind in franta), avand aici si HR. Eu am dreptul pe an la 23 zile concediu cu plata. Am primit un mail de la acest team leader ca mai am 14 zile pentru anul acesta si in caz de abuz ca ajung la zile fara plata se merge la o comisie de disciplina de la HR. Intrebarea mea este, eu ca angajat nu pot avea zile de concediu fara plata pentru nevoi personale? Tinand cont ca team leaderul refuza sa imi semneze cerere de concediu cu plata. Ce ma sfatuiti?
Imi puteti spune mai explicit ca nu stiu exact ce semnifica acest lucru "art.54 C.mun. prevede ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale". Adica angajatorul nu este obligat sa imi semneze o cerere pt o zi sau o perioada de absenta nemotivata? Acest lucru poate duce la concediere sau scadere al salariului?
Va multumesc

Intr-adevar, angajatorul nu este obligat sa acorde CFP unui salariat ... in cazul in care este de acord, atunci CFP afecteaza vechimea in munca, drepturile salariale , stagiu de cotizare la pensie, la somaj etc.
Da dar in acest caz locul meu de munca si statul meu de angajat nu imi este afectat?
Pentru CFP acordat legal nu va poate concedia ...