Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate chelt. de constituire
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate chelt. de constituire

Sunt deductibile d.p.d.v al impozitului pe profit, chelt. cu amortizarea chelt. de constituire?
Va spun din practica si din pacate destule controale, ca nimeni dar absolut nimeni, nu a avut ce sa comenteze la durata de 2 ani liniar. Poate ca este cam mare dar elimina orice suspiciuni. Este doar un sfat practic si depinde de dvs. ce o sa faceti.

[ link extern ] /

alt site :)) [ link extern ]

eu le amortizez in sase luni conform DECIZIEI , faceti cum DORITI dvs. administratorul decide .
ATENTIE ! pana nu sunt integral amortizate, nu se pot repartiza dividende, maxim 5 ani este durata de amortizare , deci de ce sa le amortizez INTR un AN sau DOI sau TREI ?
olden, utilizator