Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recurs

As vrea sa stiu daca exista un termen de judecare recurs litigiu munca.
Impotriva unei hotarari pronuntate in prima instanta in cazul unui litigiu de munca se poate formula recurs in termen de 10 zile de la data comunicarii hotararii.

Art. 215 din Legea nr.62/2011:
Termenul de recurs este de 10 zile de la data comunicarii hotararii.
S-a formulat recursul. Ma intereseaza daca e specificat un termen de judecare (maxim cate zile).
Art. 212 din Legea nr.62/2011
(1) Cererile referitoare la solutionarea conflictelor individuale de munca vor fi judecate cu celeritate.
(2) Termenele de judecata nu pot fi mai mari de 10 zile.

Nu exista niciun text de lege care sa prevada un anumit termen in care sa se solutioneze un litigiu .. insa, art.21 alin.3 Constitutie prevede ca, partile au dreptul la un proces echitabil si la solutionarea cauzelor într-un termen rezonabil.