Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata vs. PFA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata vs. PFA

O persoana (care in prezent functioneaza ca PFA)doreste si indeplineste partial conditiile sa iasa anticipat la pensie(pentru pensionare la limita de varsta nu indeplineste conditia de varsta) poate sa functioneze in continuare ca PFA?
Multumesc
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

2. O PFA este asigurata la pensie prin efectul legii iar posesorul unei pensii anticipate partiale nu poate cumula pensia cu un venit din activitatea de PFA (PFA nu este prevazuta in art.118 din Legea 263/2010).
@clyde2010:
Pe site-ul CNPP gasiti urmatoarele raspunsuri:
- Plata pensiei anticipate partiale se suspenda doar in conditiile in care venitul anual pe care il realizati depaseste plafonul prevazut de lege. Pentru anul 2012, acest plafon este de 8.468 lei.
In schimb, pensionarii pentru limita de varsta pot cumula drepturile de pensie cu veniturile realizate din activitatea desfasurata ca persoana fizica autorizata indiferent de nivelul acestor venituri;
- .........................
In consecinta, incepand cu 1 ianuarie 2011, plata pensiei anticipate partiale nu se suspenda chiar daca detineti calitatea de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice, dar venitul anual pe care il realizati nu depaseste plafonul prevazut de lege.
Pentru anul 2011, acest plafon a fost de 8088 lei, iar pentru anul 2012 este de 8468 lei.

Dar pentru anul 2022

George David a scris:

@clyde2010:
Pe site-ul CNPP gasiti urmatoarele raspunsuri:
- Plata pensiei anticipate partiale se suspenda doar in conditiile in care venitul anual pe care il realizati depaseste plafonul prevazut de lege. Pentru anul 2012, acest plafon este de 8.468 lei.
In schimb, pensionarii pentru limita de varsta pot cumula drepturile de pensie cu veniturile realizate din activitatea desfasurata ca persoana fizica autorizata indiferent de nivelul acestor venituri;
- .........................
In consecinta, incepand cu 1 ianuarie 2011, plata pensiei anticipate partiale nu se suspenda chiar daca detineti calitatea de persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice, dar venitul anual pe care il realizati nu depaseste plafonul prevazut de lege.
Pentru anul 2011, acest plafon a fost de 8088 lei, iar pentru anul 2012 este de 8468 lei.

In 2022, pensia anticipata poate fi cumulata cu veniturile realizate in calitatea de PFA.