Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... IMPOZIT PE VENIT I.I., P.F.A.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

IMPOZIT PE VENIT I.I., P.F.A.

Cum se calculeaza venitul net la i.i., p.f.a. care are ca obiect de activitate comert cu amanuntul (magazin alimentar)?
Venitul net anual rezultat din activitati independente se stabileste ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile conform datelor inregistrate in contabilitate.

Pentru a putea fi deduse, cheltuielile efectuate in scopul realizarii veniturilor trebuie:
1. sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului
2. sa corespunda unor cheltuieli efective si sa fie justificate cu documente
3. sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite
4. sa respecte regulile privind amortizarea.
Cand si cum se plateste. Se depune declaratia sise asteapta decize de impunere sau se plateste conform sumei pe care ai calculat-o singur si ai mentionat-o in declaratie !?!
Declarati veniturile, impozitul se stabileste de administratie prin decizie de impunere.
In 15 zile de la data inceperii activitatii (inregistrarii la ORC) depuneti formular 220.
Daca sunteti impus in sistem real, in formular declarati venituri si cheltuieli estimate. Impozitul (platile anticipate) datorat in cursul anului se stabileste de AFP, prin decizie de impunere in rate egale trimestriale, cu termen de plata 25 a ultimei luni din trimestru (sau pe termene de plata ramase, daca incepeti in cursul anului).
Dupa incheierea anului, depuneti formular 200, pana la 25 mai anului urmator, in care declarati venituri si cheltuieli realizate (pe baza datelor din contabilitate). Impozitul anual se stabileste de AFP care face si regularizarea, adica se stabilesc diferentele de plata sau de restituit, dupa caz. Diferentele de plata se platesc in termen de 60 de zile de la data comunicarii deciziei (adica de cand ati primit/o prin posta sau vi s/a inmanat personal, sub semnatura ).
Mutumesc pentru precizari... totusi, am inteles ca declaratiile pentru impozitul datorat pe anul 2011 se depun acum pana la 25.martie!?
Da, declaratia 101 se depune pana la data de 25 martie, inclusiv.

ANAF a clarificat procedura de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit 101 pentru anul 2011, aceasta aparand joi in Monitorul Oficial (0119 din 16 februarie 2012). Potrivit Ordinului ANAF (nr. 155 din 14 februarie 2012), termenul de depunere a declaratiei este data de 25 martie 2012, inclusiv pentru contribuabilii ce au optat pentru inchiderea situatiei contabile la data de 25 februarie 2012 si pentru trimestrul al IV-lea nu au declarat si platit nimic in ianuarie 2012. Pentru contribuabilii fara scop patrimonial, sau cei ce obtin venituri din cultura cerealelor, viticultura, pomicultura, termenul este 25 februarie 2012.

"Ordinul aduce cateva precizari foarte importante pentru depunerea declaratiei anuale privind impozitul pe profit pentru anul 2011", explica Adrian Benta de la firma de consultanta Bentaconsult.ro. Pana la publicarea OG nr. 2/2012, privind modificarea Codului de procedura fiscala, contribuabilii au avut dreptul, conform art. 34 alin. (11) din Codul fiscal, sa estimeze daca finalizeaza activitatea financiar contabila pana in data de 25 februarie 2012, situatie in care pentru impozitul pe profit la trimestrul al IV-lea nu au achitat si nu au declarat nimic la decembrie 2011.

"Modificarea introdusa de actul normativ stabileste ca si pentru contribuabilii ce aveau obligatia sa depuna declaratia 101 la data de 25 februarie 2012, termenul de depunere a declaratiei 101 si plata impozitului pe profit este tot 25 martie 2012. Practic, observam o unificare a termenelor de depunere a declaratiei anuale de impozit pe profit 101 si de plata a eventualelor diferente la impozitul pe profit, atat pentru contribuabilii ce nu au declarat si achitat nimic la decembrie 2011, cat si pentru cei ce au achitat o suma egala cu suma platita la trimestrul al III-lea, pentru trimestrul al IV-lea din 2011", mai spune Benta.

Retinem ca pentru contribuabilii ce obtin venituri din cresterea plantelor tehnice, din cultivarea cerealelor, viticultura si pomicultura, datoreaza impozit pe profit printr-o plata anuala, pana pe data de 25 februarie 2012, data pana la care se va depune si declaratia anuala de impozit pe profit 101.

Contribuabilii fara scop patrimonial, organizatii si fundatii, de asemenea pana in data de 25 februarie 2012, depun declaratia 101 si achita evantuala suma datorata in contul impozitului pe profit.

[ link extern ]