Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... ROG RASPUNS URGENT-DECLARATIA 100 LA SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

ROG RASPUNS URGENT-DECLARATIA 100 LA SRL

As dori sa stiu daca la SRL-uri se mai depune Declaratia 100 privind impozitul pe profit, pe trimestrul IV 2012?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Potrivit art. 34, alineatul 1 din Codul fiscal, declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III.Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.

Asa cum se poate observa, pentru trimestrul IV, nu se mai prevede obligatia declararii, finalizarea si plata urmand a se efectua odata cu depunerea declaratiei 101.

Numai bine,
nu se depune100 pentru trim.4 . 101 pana in 25 martie 2013, inclusiv.

nota:

EXCEPTII – Următorii contribuabili au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, astfel:
- organizaţiile nonprofit au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, RESPECTIV 25.02.2012 – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (5) lit. a).
- contribuabilii care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi a plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, RESPECTIV 25.02.2012 – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (5) lit. b).

ContSters257414, utilizator
Multumesc mult!O zi buna!
Nu se depune, in ceea ce priveste impozitul pe profit
Gasiti aici rasuns mai concret:[ link extern ]