Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exceptii procesuale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exceptii procesuale

spuneti-mi si mie care sunt exceptiile procesuale? perimarea este una din ele?
In doctrina, excepţiile procesuale sunt definite ca fiind acele mijloace prin care, în cadrul procesului civil, partea interesată, procurorul sau instanţa din oficiu, invocă în condiţiile prescrise de lege şi fără a pune în discuţie fondul dreptului dedus judecăţii, neregularităţi procedurale sau lipsuri privind exerciţiul dreptului la acţiune, urmărind întârzierea sau împiedicarea judecăţii în fond.
În doctrina, excepţiile procesuale sunt clasificate în funcţie de trei criterii : obiectul lor; efectul pe care tind să îl realizeze; caracterul imperativ sau dispozitiv al normei juridice încălcate.
a) după obiectul lor, excepţiile procesuale se împart în:
- excepţii de procedură,
- excepţii de fond
b) în raport de efectul pe care tind să îl realizeze, excepţiile procesuale se clasifică în:
- excepţii dilatorii,
- excepţii peremptorii
c) după natura normei care le reglementează, excepţiile se clasifică în:
- excepţii absolute,
- excepţii relative

Excepţia perimării este o excepţie de procedură , peremptorie,si absolută.