Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: un salariat a fost angajat cu 25.10.2011 Revisalul a fost transmis cu 24.10.2011. Din greseala umana sa zic nu stiu exact cum s-a intamplat in loc de 25.10.2011 a fost scris 25.12.2011. Am observat asta la 3 zile si am facut rectificarea necesara. Dar in revisal se vede cum ca a fost trimis prima oara cu 25.12.2011 si ulterior la trei zile cu modificarea care trebuia si anume 25.10.2011. Intrebarea mea este daca va veni controlul ce se poate intampla?????

Multumesc!
Data transmiterii revisalului nu poate fi modificata ... pe codul de incarcare apare data transmiterii REVISAL-ului ... cred ca ati modificat data de cand isi produce efectele...
da asa este
in primul rvs descarcat in 24.10.2011 apare 24.10.2011- cu data angajarii 25.12.2011
in rvs descarcat pe 03.11.2011 ( atunci cand mi-am dat seama de eroare) apare 24.10.2011 - cu data angajarii 25.10.2011....
am facut modificarea imediat in ziua in care am observat, vreau s astiu daca voi intampina probleme in situatia de fata.....

Multumesc!
Nu veti intampina vreo problema ... angajatorul avand posibilitatea de a indrepta greselile efectuate prin corectie ... cel mai bine este sa intocmiti un referat sau proces-verbal prin care se constata eroarea la completarea registrului.

Art.4 alin.3 din HG nr.500/2011 prevede ca, orice corectie a erorilor survenite in completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostinta de acestea.