Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Poulare ------ Rog raspuns
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Poulare ------ Rog raspuns

Buna ziua

Vin cu rugamintea sa ma ajutati cu 1 informatie legata de un proces de recuperare a taxei poluare :

Am inaintat proces, mi s-a admis actiunea si sa stabilit recurs la Curtea de apel pt data 25 septembrie 2012 iar acum nu stiu care sunt pasi mai departe ? Trebuie sa ma prezint inainte de recurs sa achit o noua taxa de timbru? sau sa astept sa se finalizeze recursul si sa primesc decizia definitiva de recuperare a banilor ?

Multumesc anticipat
Asteptati solutionarea recursului, dupa care cu sentinta definitiva si irevocabila formulati cerere de restituire a banilor in temeiul prevederilor Codului de procedura fiscala.
trebuie sa depuneti intampinare la recursul finantelor
decizia care se va pronunta in septembrie nu vi se mai comunica
dupa redactarea acesteia(termen recomandat 30 zile) , urmeaza ca dosarul sa se intoarca la instanta de fond - cea care a judecat in prima faza dosarul (tribunalul)
abia apoi va duceti dvs sa faceti definitiva si irevocabila sentinta tribunalului
si abia apoi mergeti la finante pt. restituire in baza hotararii