Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 61/1991 - plata a jumatate din minimul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 61/1991 - plata a jumatate din minimul amenzii

o amenda pe legea 61 din 1991 art 3,se poate plati jumate din minimul amenzi_
vedeti ca trebuie sa fie specificat in procesul verbal.
in proces scrie ca nu, in baza carei legii au spus nu_
Prevederile Legii 61/1991 se completeaza cu OG2/2001 actualizata.
La art. Art. 28 alin (1) din OG2/2011 se spune
"Contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contraventiilor aceasta posibilitate trebuie mentionata in mod expres. ".
Marcel Mihalache, Avocat
in procesul verbal la rubrica ,, ma angajez sa platesc jumate din minimul amenzi in 48 este scris NU.ce pot face sa platesc jumate din minim
Nu puteti plati jumatate din minimul amenzii intrucat, potrivit art. 10 din Legea nr. 61/1991, dispozitiile acestui act normativ se intregesc cu cele ale OG nr. 2/2001, cu exceptia dispozitiilor privitoare la plata a jumatate din minimul amenzii.
Art. 10
Dispozitiile prezentei legi se intregesc cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia dispozitiilor privind plata a jumatate din minimul amenzii.