Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea dreptului la asistenta sociala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea dreptului la asistenta sociala

In data de 11 martie 2012 la orele 19:33,am pus o intrebare in Forum,la care nu am primit raspuns.Va rog a ma lamuri in problema ridicata(daca se poate),mai ales ca in situatia mea se afla (in orasul in care locuiesc) 92 la suta,dintre persoanele cu dezabilitati, la care"onor" comisia centrala le-au anulat certificatele de incadrare in grad de handicap
Va multumesc.
Serviciul evaluare complexă persoane adulte cu handicap este înfiinţat în temeiul art. 88 din Legea 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată şi actualizată şi exercită urmatoarele atribuţii, conform art. 50 din H.G. nr. 268/2007 privind normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006, respectiv art.9, alin (1) şi (2) din Ordinul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale nr. 1506/2010 - privind aprobarea procedurii de reevaluare a persoanelor adulte cu handicap ca urmare a recomandărilor cuprinse în documentele întocmite în urma unor acţiuni de control dispuse prin ordin M.M.F.P.S sau în situaţia în care Comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap se sesizează din oficiu în cazul eliberării unor certificate de încadrare în grad de handicap fără respectarea prevederilor legale:
- efectuează evaluarea/reevaluarea complexă a adultului cu handicap, la sediul propriu sau la domiciliul persoanei;
- întocmeşte raportul de evaluare complexă pentru fiecare persoană cu handicap evaluată;
- recomandă sau nu încadrarea, respectiv menţinerea în grad de handicap a unei persoane, precum şi programul individual de reabilitare şi integrare socială a acesteia;
- avizează planul individual de servicii al persoanei cu handicap întocmit de managerul de caz;
- evaluează îndeplinirea condiţiilor necesare pentru atestare ca asistent personal profesionist,
- întocmeste raportul de evaluare complexă şi face recomandări comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap;
- recomandă măsurile de protecţie a adultului cu handicap, în condiţiile legii;
- înregistrează în registrul comisiei de experţi decizia de reevaluare şi procesul verbal transmise de Comisia Superioară şi pregateste dosarul persoanei cu handicap;
- încunoştiinţează persoana cu handicap asupra datei şi locului unde are loc reevaluarea, cu 10 zile înainte prin comunicare cu confirmare de primire, după primirea deciziei de reevaluare;
- asigură transmiterea dosarului persoanei cu handicap supuse reevaluării, la comisia de experţi care îşi va desfăşura activitatea la spitalul municipal din unitatea administrativ-teritorială în care are domiciliul persoana cu handicap;
- înregistreaza în registrul comisiei de experţi rapoartele de reevaluare;
- asigură transmiterea rapoartelor de reevaluare către Comisia Superioară;

Prin urmare daca asa a hotarat Comisia superioara de evaluare a persoanelor cu handicap ca nu se incadreaza ca persoana cu handicap asta e , daca credeti ca vi s-au incalcat drepturile nu va ramane decat sa va adresati Justitiei in cazul in care considerati ca meritati acest drept.
Va multumesc foarte mult,insa nu am fost lamurit pe deplin.Am relatat ca sunt detinatorul unui Certificat......cu nr zzzz/16 03 2006 cu valabilitate permanenta beneficiind de drepturi conf.Legii 19/2000 Art 47si a altui Certificat...nr.yyyy/23 11 2006,beneficiind de drepturi conf Legii 519/2002 (acesta fiindu-mi anulat de comisie).Certificatul nr zzzz... mai este valabil?
certificatul emis in baza legii 19/2000 este cel emis de comisia de expertiza a capacitatii de munca prin care s-a stabilit gradul de invaliditate? daca da, stiu ca si persoanele pensionate pe caz de boala, chiar daca invaliditatea era permanenta, au fost reevaluate. daca nu ati fost chemat la reevaluare si nu ati primit nicio decizie, de la casa de pensii, in acest sens, certificatul zzzz este valabil.
[b Multumesc,voi fi mai precis:pe baza Certif.de incadrare in grad de handicap zzzz/martie2006,(eliberat de com.de expertiza) m-am pensionat conf.L19 ART47,la limita de varsta, mai repede cu 5ani.In anul 2012, ianuarie,am fost convocat la com.centrala de exp. pe baza Certif.yyyy/noiembrie 2006,(eliberat tot de com.de expertiza) care mi-a fost si anulat(dar numai acesta) Intrebarea este daca Certif.zzz/martie 2006 este afectat de anularea Certif.yyyy/noiembrie 2006,mai ales ca la aceasta data ma incadrez ca varsta la criteriile de pensionare legale ptr.limita de varsta
Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti ptr.a ma lamuri.
nicutamas, utilizator