Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasul nu vrea sa plateasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasul nu vrea sa plateasca

Am o casa inchiriata cu contract de inchiriere inregistrat, care expira in luna iunie a.c. Chiriasul nu vrea sa mai plateasca, intarzie cu plata utilitatilor (luna trecuta a fost debransat de catre electrica), nu raspunde la telefon, desi este acasa. Cum pot sa procedez sa-si plateasca chiria sau sa-l scot din casa?
trebuie să puneți chiriașul în întârziere prin executorul judecătoresc sau să-l chemați în judecată pentru executarea obligațiilor contractuale. Apoi puteți cere instanței rezilierea contractului bazate pe neaducerea la îndeplinire a obligațiilor ce-i revin în virtutea contractului de locațiune, respectiv neplata chiriei, a utilităților.
Va multumesc pentru raspuns. Cat poate dura decizia executorului pentru a-l da afara din casa, luni sau ani?. Exista vreo alta posibilitate in care sa nu implic judecatorul?