Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata salariu

Banii primiti "in mana" fara semnarea unui stat de salarii sau al altui act pot fi considerati "plata salariu" , de catre angajator,in cazul unui conflict cu acesta pe tema drepturilor salariale neplatite.Este legala aceasta forma de plata(eu stiu ca nu este),si cum se poate prevala de aceasta, considerand ca si-a achitat obligatiile.
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

In conflictele de munca, conform dispozitiilor Codului Muncii, sarcina probei revine angajatorului, acesta fiind obligat sa depuna dovezile in apararea sa pana la prima zi de infatisare. Asadar,
acestuia ii revine obligatia de a demonstra ca a efectuat lunar, la data stabilita in contractul individual de munca, plata salariului catre dvs.