avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rog lamuriri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rog lamuriri

Un angajat, a venit azi, 13.03.2012 si a facut cerere "de incetare a contractului de munca, in baza art. 81 din CM" incepand cu data de 13.03.2012.
Cererea a fost aprobata, decizia de incetare s-a facut cu 55b nu cu 81.7., este ceva gresit?
Am ales aceasta varianta deoarece nu vreau ca acest angajat sa se razgandeasca asupra demisiei, (el a refuzat sa dea nota explicativa in procedura de cercetare disciplinara initiata pe data 05.03.2012, conducerea firmei acceptand sa incheie amiabil relatia contractuala cu el, prin acordul partilor) Poate el sa conteste art. cu care i s-a facut incetarea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:46, 18 Martie 2012
Ar putea , daca a invocat dispozitiile art.81 C.mun. .. acest articol reglemeteaza demisia si nu incetarea c.i.m. cu acordul partilor ... cred ca era mai bine incetarea in baza art.81 alin.7 C.mun. - renuntarea totala la termenul de preaviz ...
Bună seara,
Eraţi obligat să respectaţi voinţa unilaterală a salariatului care a dorit să inceteze raportul de muncă prin demisie.Ca urmare contractul de muncă trebuia să inceteze după expirarea preavzului cf. art. 81(7) CM. Cererea de demisie odată inregistrată nu mai poate fi retractată.
Acesta poate contestain instanţă decizia emisă in baza art. 55 b
de ce? eu nu accept demisia fara preaviz, ma forteaza sa o accept, eu accept incetarea cu acordul partilor pentru ca e si vointa mea sa plece. nu inteleg de ce ar putea contesta?
m.marinesco a scris:

Bună seara,
Eraţi obligat să respectaţi voinţa unilaterală a salariatului care a dorit să inceteze raportul de muncă prin demisie.Ca urmare contractul de muncă trebuia să inceteze după expirarea preavzului cf. art. 81(7) CM. Cererea de demisie odată inregistrată nu mai poate fi retractată.
Acesta poate contestain instanţă decizia emisă in baza art. 55 b


de ce, credeti ca art.55b se aplica doar daca este discutat inainte cu angajatul si stabilit daca ii convine incetarea in baza lui sau nu?
eu consider ca incadrarea poate fi si decizia angajatorului, mai ales in cazul in care nu cere preaviz.
daca stipula in cerere cuvantul demisie, da, dar asa el a scris incetarea contractului...oare stabileste angajatul in ce baza?

Ba da, demisia poate fi retractata...eu asa stiu...
Ultima modificare: Marți, 13 Martie 2012
Doina Elena, Consultant resurse umane
m.marinesco a scris:

...Cererea de demisie odată inregistrată nu mai poate fi retractată.
....



Demisia poate fi retractata numai cu acordul angajatorului ....

@ namiru
Voinata dvs sa plece nu a fost materializata in acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. .... ci in renuntarea la preaviz ... salariatul a dorit incetarea c.i.m. prin demisie specficand art.81 si nu art.55 lit.b C.mun.

Poate contesta temeiul de drept al incetarii raportului de munca ... este dreptul lui si nimeni nu il poate lua.

Alte discuții în legătură

Demisie alphinista alphinista buna ziua va rog sa-mi raspunde-ti daca puteti sa ma ajutati intr-o problema.lucrez la o firma cu un contract de munca pe termen nedeterminat.am depus demisia ... (vezi toată discuția)
Preaviz sau demisie? cica elena cica elena am lucrat o luna de zile la patron si din cauza neintelegerilor dintre noi nu m-am mai dus la munca,Am nevoie de preaviz sau trebuie sa fac cerere de ... (vezi toată discuția)
Modificare program de lucru brezan brezan Buna ziua. Sunt angajat lucrator comercial la un mic magazin de cartier. Astazi mi s-a comunicat verbal de catre angajator, ca incepand cu data de ... (vezi toată discuția)