Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce mai pot face?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce mai pot face?

Am o microintreprindere cu profit la sfarsitul lui 2007. Am depus bilantul cu hotararea AGA de repartizare a profitului pe dividende fara sa tin cont ca mai am 200 lei cheltuieli constituire neamortizate ( stiu ca in lege scrie ca nu se face repartizare de profit daca nu sun amortizate dar am uitat pur si simplu). Dividendele si impozitul pe profit s-au achitat pana la ora asta.Ce pot face in situatia asta? Va rog mult sa-mi dati un sfat.
S-ar putea sa nu fie nevoie sa faceti ceva. Sunt citeva prevederi pe care trebuie sa le aveti in vedere si sa le analizati cu cei ce raspund de contabilitatea societatii dvs.
In ordinul OMFP 1752/2005 actualizat avem % prevederi:

- 1) O entitate poate include cheltuielile de constituire la "Active", caz în care poate imobiliza cheltuielile de constituire. În această situaţie, cheltuielile de constituire trebuie amortizate în cadrul unei perioade de maximum cinci ani.
(2) În situaţia în care cheltuielile de constituire nu au fost integral amortizate, nu se face nici o distribuire din profituri, cu excepţia cazului în care suma rezervelor disponibile pentru distribuire şi a profitului reportat este cel puţin egală cu cea a cheltuielilor neamortizate.

Vedeti ca exista o exceptie.

La finele anului 2007 si inceputul anului 2008 se fac o serie de inregistrari contabile care se regasesc in urm prevederi:
Profitul sau pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar.
Rezultatul exerciţiului, respectiv profitul sau pierderea, se determină ca diferenţă între veniturile şi cheltuielile exerciţiului
Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia şi reprezintă soldul final al contului de profit şi pierdere.
Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, sunt înregistrate la sfârşitul exerciţiului financiar în contrapartidă cu contul «Repartizarea profitului». Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului următor în contul «Rezultat reportat», de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinaţii legale, conform aprobării adunării generale a acţionarilor.

31.12.2007 Repartizarea profitului = Rezerva legala
La data de 01.01.2008 se fac urmatoarele 2 note contabile:
Contul de profit si pierdere = Repartizarea profitului
Contul de profit si pierdere = Rezultat reportat

Atentie in rez reportat se include si rez ex fin 2007 !!!!
Deci vezi suma din Rezultat reportat > INAINTE DE DISTRIBUIRE daca este >= 200 ron - este OK

Cred ca am gindit bine ce v-am spus.
Sper ca am fost de folos.

O zi buna.
Alin
alineliodor, utilizator
Iti multumesc din suflet Alin.
Profitul net la 2007 este de 39196 lei.
In XII 2007 am repartizat rezervele legale in suma de 40 lei ( 200x20%). 129-1061 - 40
In ianuarie 2008 am repartizat profitul pe dividende asfel:
Sa inteleg ca suma din rezultatul reportat este 39156 care este> 200 chelt de constituire neamortizare?
Bajinaru Ramona, utilizator
Atentie daca cei 200 chelt de constituire neamortizate nu sunt acoperite din alte rezerve - 1068, nu poti sa repartizezi integral pe dividende.
Solutie: - dupa aprobarea bilantului faci urmatoarele inregistrari:
repartizezi:
1171 = %
Hei fetelor e microintreprindere totusi.
ContSters42967, utilizator