Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberare adeverinte fosti salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberare adeverinte fosti salariati

Buna ziua,
As dori sa stiu ce fel de adeverinte este obligata sa elibereze o entitate de stat la solicitarea fostilor agnajati si in ce conditii?
Mai precis daca unitatea este obligata sa elibreze o adeverinta din care sa rezulte salariile brute avuta pe toata perioada cat a fost angajat solicitantul, cat si temrnul de eliberare al acesteia (daca este cazul).
Si daca unitatea este obligata sa elibereze o copie a unei adeverinte deja trimise catre solicitant.
Va multumesc
art.34 (5) C.mun. : La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Termenul maxim este de 30 de zile , potrivit OG nr.27/2002.