Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza neconcurenta

Buna seara,

Am intalnit de curand o situatie cu care nu stiu daca v-ati confruntat si cum ati reusit sa o rezolvati. Este vorba despre o problema legata de clauza de confidentialitate.

Pentru partea care se refera la plata indemnizatiei pentru la activitatile care nu trebuie efectuate de salariat dupa incetarea CIM lucrurile sunt destul de clare, in sensul ca indeminzatia trebuie platita.

Ce se intampla insa cu clauza de confidentialitate referitoare la activitati care sunt interzise salariatului pe perioada derularii CIM (ex: lucreaza la firma x cu 1/2 norma si nu vreau sa lucreze in acelasi timp la firma concurenta y, cu 1/2 norma).

Dispozitiile Codului Muncii nu sunt prea clare cu privire la acest aspect, in sensul ca nu este precizat daca trebuie platita indeminzatie si pentru neconcurenta pe perioada derularii CIM.

Va rog sa imi spuneti daca ati intalnit situatii similare in practica si cum le-ati rezolvat sau ati avut ceva "meciuri" cu ITM pe aceasta tema (eventuale amenzi, urmare a unui control).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Scuze, este vorba despre clauza de neconcurenta. Am scris din greseala si confidentialitate de cateva ori.