avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

malpraxis

In caz ca vreau sa mi se faca dreptate, pe cine e recomandat sa actionez in judecata?... spitalul care a angajat medicul sau pe medic insusi?
Cel mai recent răspuns: doctorATU , utilizator 11:52, 25 Martie 2012
ambii - medicul este cel actionat in judecata deoarece malpraxisul este o fapta personala iar spitalul va fi chemat in judecata in solidar cu medicul in virtutea calitatii sale de angajator.

ati depus plingere la Colegiul Medicilor in termenul de 60 de zile?
Multumesc! Inca nu au trecut 60 zile insa am cerut sa aflu cu ce acte trebuie sa ma prezint si am primit urmatorul raspuns:
  Conform Statutului Colegiului Medicilor din România, Art. 109. - (1)
"Plângerea împotriva unui medic se adresează colegiului al cărui membru este
medicul. Acesteia i se va da curs numai dacă conţine următoarele elemente de
identificare :
    -numele, prenumele, domiciliul şi calitatea petentului;
    -numele, prenumele şi locul de muncă ale medicului împotriva căruia
se face plângerea;
    -descrierea faptei şi indicarea datei când aceasta a avut loc;
    -prejudiciul creat pacientului;
    -neapărat semnatura petentului în original."
    Prin urmare, vă rugăm să reveniţi cu precizările menţionate mai sus.

Intrebarea este urmatoarea: daca persoana are 84 ani si este in convalescenta dupa o interventie chirurgicala, eu in calitate de nepot (bunica dupa mama) pot depune plangerea in calitate de "petent"?
Petentul in cauze de malpraxis, poate fi persoana care se considera victima sau succesorii persoanei care a deceda, in urma unui act de malpraxis.
Aveti nevoie de o procura autentica din partea bunicii, de timp si bani.

Timp pentru ca aveti de asteptat pana comisia decide, iar cand decide ea poate acorda: mustrare, avertisment, vot de blam, amenda, interdictia de a exercita profesia, anumite acvtivitati pe o perioada determinata sau retragerea calitatii de membru al Colegiului Medicilor din Romania si nicidecum repararea prejudiciului pacientului.

Bani pentru ca aveti de achitat expertiza facuta de medicii desemnati pentru aceasta. vi se cere doar acordul de principiu dar nu vi se comunica cati medici vor face expertiza si nici cat costa.

Pana la urma tot la instanta ajungeti.......sau.....Cititi va rog si partea care se refera la malpraxis din:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 21 Martie 2012
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Din cate inteleg procura din partea bunicii trebuie sa fie facuta inainte ce voi depune plangerea la CM, nu?
Va mai ocup timpul cu o intrebare:
Cui trebuie sa ma adresez daca medicul impotriva caruia vreau sa depun plangerea refuza sa stea de vorba cu mine si implicit sa-mi spuna din care colegiu (medical) face parte?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Malpraxis? si_monee si_monee Buna ziua!In urma cu 6 luni am facut o operatie de mamoreductie. La ecografia pe care am facut-o zilele trecute s-a descoperit la un san o formatiune care nu a ... (vezi toată discuția)
Proces medic fox6200 fox6200 buna ziua.anul trecut am fost operat.in urma operatiei dr.mi-a atins nervul sciatic si am pareza si paralizie picior.mai pe ramaneste am intrat pe picioarele ... (vezi toată discuția)
Expertiza medicala in caz de malpraxis george_adi110 george_adi110 Unde pot afla mai multe informati despre desfasurarea unei expertize medicale in caz de malpraxis? ( cui trebuie adresata cererea, cine decide efectuarea unei ... (vezi toată discuția)