Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare drepturi banesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare drepturi banesti

poate un sindicat sa ii reprezinte in instanta si pe cei care nu sunt membrii de sindicat.? Daca da, in ce conditii?
"Procura pentru exercitiul dreptului de chemare in judecata sau de reprezentare in judecata trebuie facuta prin inscris sub semnatura legalizata."
Asta presupune trecerea pe la notar?

Da, procura trebuie sa fie autentificata de catre un notar public .... drepturile procesuale ale unei persoane pot fi exercitate personal sau prin mandatar , potrvoit legislatiei procesual civila ... in acest sens, chiar daca Legea nr.62/2011 prevede acea posibilitatea pentru sindicat, aceasta nu inseamna ca acesta nu poate reprezenta si pe ceiu care nu sunt membrii lui in baza unei procuri notariale.
Reprezinta si ceilalti angajati,dar nu din calitatea sa de lider de sindicat,(este doar pt. membrii de sindicat)ci din calitatea de persoana mandatata de catre acestia sa-i reprezinte in proces.
ContSters136493, utilizator
multumesc! m-am lamurit!
Daca nu s-a depus actiunea , atunci in cerere se va mentionata ... subscrisa ... reprezentata de ... in calitate .... in calitate de reprezentant al ... si de mandatar al .... /// la cerere se va atasa procura autentificata pentru salariatii nesindicalisti....