Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare carte identitate si schimbare de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare carte identitate si schimbare de domiciliu-implicatii

Mi-am schimbat cartea de identitate si domiciliu in alt municipiu.Este obligatoriu sa-mi schimb permisul de conducere si actele masinii? Ce alte implicatii mai are aceasta schimbare?
Va multumesc!
Acte necesare pentru preschimbare permis de conducere
- act de identitate solicitant + copie xerox;
- vechiul permis de conducere
- fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru in spatiul destinat;
-chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere achitata la orice unitate CEC sau BCR
- copie legalizata a actului din care rezulta schimbarea numelui (daca este cazul);
- fotografie tip noul permis.
Actele pentru preschimbarea permisului de conducere se depuni la SPR biroul de evidenta informatizata a persoanei pe raza caruia titularul isi are domiciliul.
ynocentta, utilizator
Nu la Evidenta se depun actele pentru preschimbarea permisului, ci la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule care e in cadrul prefecturilor.
Iar taxa este 68 lei.

Mai trebuie sa va schimbati si certificatul de inmatriculare; pentru asta trebuie sa mergeti la Directia Taxe si Impozite din localitatea unde ati stat, sa faceti o cerere de transfer dosar si sa cereti un certificat fiscal pentru persoane fizice privind impozitele si taxele locale si sa platiti impozitul pentru masina pentru perioada din anul acesta (daca nu ati facut-o deja).

Aici (in al treilea comentariu)

[ link extern ] /

o sa gasiti detaliat ce aveti de facut pentru a obtine certificatul de inmatriculare cu noua adresa.
Ares-3, moderator