avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda radar

Va salut,

Zilele trecute am fost oprit de un echipaj de Politie intr-o comuna de langa Bucuresti pentru depasirea vitezei legale in localitate (75 km/h fata de limita de 50).

Puteam sa jur ca limita este de 70, intrucat inainte de intrarea in comuna se afla un indicator care reglementa acest lucru, ce nu am observat - pe panoul de intrare in localitate aparea si restrictia de 50.

Sincer sa fiu nu cred ca am avut 75 km/h, totusi, motiv pentru care as dori sa fac contestatie.

Pe procesul verbal am trecut la obiectiuni faptul ca in zona nu se afla niciun indicator care sa limiteze viteza la 50, ulterior celui care limiteaza la 70. Am verificat ulteriorsi m-am inselat - chiar daca este mic, indicatorul exista....

Deci am semnat doar la obiectiuni, nu si la "contravenient". Au oprit un martor si a semnat, eu nu am primit nimic.

Ce intrebari am:
1. Cand va sosi amenda prin posta, mai pot plati 50% din amenda?
2. Daca PV nu imi este transmis in 30 zile, este motiv de nulitate absoluta, sau e la latitudinea judecatorului?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cfs , utilizator 15:34, 16 Martie 2012
1. Puteti achita 50% din amenda in 48 de ore de la comunicare.

2. OUG 2/2001:
Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.

Prescriptia va fi constatata de instanta in procesul de contestare a procesului verbal.
Termenul de 48 de ore pentru plata injumatatita a sanctiunii aplicate curge de la data comunicarii PV contraventie
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Procesul verbal a fost intocmit PE LOC, am facut mentiuni in el - dar NU AM SEMNAT DECAT PENTRU OBIECTIUNI - nu si la rubrica "Contravenient".

Vazand ca nu semnez la contravenient, a incercats a ma intimideze... Nereusind a oprit o masina, mi-a inmanat actele - mai putin PV si am plecat. Acum il astept prin posta.

Ramane valabil ce s-a scris mai sus, adica - dupa ce imi vine la posta, daca vine - am 48 de ore pentru a achita 50%?

Multumesc!!!
Ultima modificare: Vineri, 16 Martie 2012
cfs, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie Asfaltel Asfaltel Buna ziua. Am fost amendat azi pentru depasirea vitezei legale, 72 km /h unde zic ei ca limita era de 50 km /h , desi eu cred ca era 70 km/h ( nu m-am mai ... (vezi toată discuția)
Retinere permis pentru depasirea vitezei daniz daniz Am fost surprins de un radar care era in mers pe un DN cu viteza de 117 km/h, pe motiv ca drumul era in lucru si era limita 50, problema este ca era un ... (vezi toată discuția)
Suspendare drept conducere auto victoriatofan victoriatofan Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc ... (vezi toată discuția)