Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie de somaj?

Buna seara!
Am absolvit facultatea anul trecut (2011) in iunie (adica am promovat toate examenele), dar nu am sistinut tot in iunie examenul de licenta. Acum, in februarie 2012 am sustinut si promovat licenta.

Intrebarea mea este : pot beneficia de indemnizatie de somaj acum? Cineva mi-a spus ca nu se mai poate acum, ca ar fi trebuit sa ma prezint la fortele de munca in 6 luni de la terminarea facultatii, chiar daca nu imi sustinusem examenul de licenta. Eu stiam ca facultatea se considera terminata abia dupa ce promovez examenul de licenta, abia dupa avand posibilitatea de a beneficia de indemnizatie de somaj.

Ma poate lamuri cineva avizat?
Multumesc anticipat!
1. Absolvirea facultatii este una si sustinerea examenului de licenta este alta (examnul de licenta se poate da si mult mai tarziu).

2. Indemnizatia de somaj se acorda numai daca va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire.